Arusha e Madhe mbi dhe poshte maleve te Kilit

A e shihni? Kjo pyetje e zakonshme shpesh paraprin rizbulimin e njerit prej konfigurimeve me te njohura te yjeve ne qiellin e hemisferes veriore: ate te Arushe se Madhe. Ky grupim i yjeve eshte nje nga gjerat e pakta qe ka gjasa te shihet, dhe do te shihet, nga cdo brez ne te ardhmen. Arusha e Madhe nuk eshte ne vetvete nje konstelacion. Edhe pse pjese e konstelacionit te Arushes se Madhe ( ose Ursa Major), Arusha e Madhe eshte nje grup yjesh qe ka qene i njohur me emra te ndryshem ne shoqeri te ndryshme. Pese nga yjet e Arushes se Madhe jane ne te vertete prane njeri-tjetrit ne hapesire dhe jane formuar pothuajse ne te njejten kohe. Lidhja e dy yjeve ne pjesen e larget te Arushes se Madhe do te coje te ylli polar ose Yllin e Veriut, i cili eshte pjese e Arushes se Vogel. Levizjet relative te yjeve do te bejne qe vete kostelacioni i Arushes se Madhe te ndryshoje ngadale konfigurimin e tij gjate 100,000 viteve te ardhshme,pra me ngjasa do mund ta shohim edhe pas kesaj kohe. Kjo figure e Arushes se Madhe eshte marre ne fund te muajit prill – mbi dhe poshte vullkaneve te largeta te Kilit.

Emri Dizenjim/shenjat Magnituda e dukshme Distanca
(l vite-drite)
Dubhe α UMa 1.8 124
Merak β UMa 2.4 79
Phecda γ UMa 2.4 84
Megrez δ UMa 3.3 58
Alioth ε UMa 1.8 81
Mizar ζ UMa 2.1 78
Alkaid η UMa 1.9 101

Image Credit & Copyright: APOD – Yuri Beletsky,(Carnegie Las Campanas Observatory, TWAN)

Perditesimi per here te fundit 9 maj,2017.

Tags:ASTROFOTOGRAFI, RRUGA E QUMESHTIT, YJET

Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s