Leshimet Hapesinore, 2018

2018 nje vit plot leshime dhe ngjarje hapesinore teper emocionuese qe po i presin, nga nisjet e shumepritura ne takimin me te thella ne hapesire.

Vitin e kaluar pati nje numer zhvillimesh interesante ne hapesire. India leshoi nje rekord prej 104 satelitesh ne nje rakete te vetme, per shembull, ndersa misioni Cassini perfundoi dhe SpaceX na kenaqi me leshimet e Raketave.

Ky vit duhet te jete edhe me emocionuese, dhe gjerat fillojne pothuajse menjehere. Pra, le te hedhim nje veshtrim ne ate qe mund te presim ne 2018.

Janar

Ky muaj duhet te shohe leshimin inaugurues te raketes se rende te Falcon te SpaceX. Megjithese nje date nuk eshte vendosur, fundi i janarit apo fillim i shkurtit duket si nje bast i mire. Do te jete raketa me e fuqishme ne operim sot.

Ne gjithashtu duhet te shohim nisjen e radhes te raketes Electron ne Zelanden e Re nga kompania Rocket Lab.

Shkurt

Me 11 shkurt Rusia ka ne plan te dergoje nje anije kozmike te quajturi Progress ne Stacionin Nderkombetar te Hapesires (ISS) ne vetem tre ore. Kjo eshte kohe me e shkurter se nje fluturim nga Nju Jorku ne Los Anxhelos dhe koha me e shpejte qe kemi derguar ndonjehere baza shkencore ne ISS.

Mars

Gjahtari me i ri i NASA-s i planeteve, Transiting Exoplanet Survey Satellite (TESS), planifikohet te leshohet jo me heret se  20 mars. Pritet te gjeje me shume se 3,000 planete jashte sistemit diellor, duke perfshire edhe botet me madhesi te Tokes.

India planifikon te leshoj misionin e saj te dyte ne Hene, te quajtur Chandrayaan-2. Ajo do te perbehet nga nje orbiter, lander dhe rover.

Prill

SpaceX do te kryeje nje fluturim testues paekuipzh te anijes kozmike te quajtur Crew Dragon per here te pare, me nje fluturim me ekuipazh te planifikuar me vone gjate vitit. Shume,  mendojne se Crew Dragon mund te perballet me vonesa. (Perditesimi i fundit i NASA’s e ka shtyre kete fluturim perseri ne gusht 2018).

Stacioni Hapesinor i Kines Tiangong-1 pritet te ri-hyje ne atmosferen tone ne tremujorin e pare te vitit. Parashikimi i fundit duket sikur ri-hyrja mund te jete nga 4 prilli, diku afer Amerikes se Jugut.

Maj

Landeri  InSight i NASA’s, do te leshohet ne nje mision ne Mars. Pas uljes ne nentor te vitit 2018, ai do te studio nen siperfqen e Marsit duke perdorur sizmologjine.

Qershor

Kina do te leshoj satelitin traspetuesin Chang’e-4 ne Hene, qe synon te jete perberesi orbital i nje lander te planifikuar henor ne anen e larget te Henes ne fund te vitit.

Anija kozmike Hayabusa-2 e Japonise do te arrije asteroidin e tij te synuar Ryugu. Plani eshte te ktheje nje moster te asteroidit ne Toke ne dhjetor 2020.

Korrik

Sonda Diellore Parker e NASA-s do te leshohet me 31 korrik dhe do te studioje Diellin duke i’u afruar me shume se cdo anije kozmike, vetem 17 here me shume se gjeresia e vete Sunit. Ajo gjithashtu do te behet anija me e shpejte ne rekord pasi “te preku Diellin”, duke arritur nje shpejtesi prej 200 kilometrash ne sekonde.

Misioni Juno i NASA-s ne Jupiter pritet te perfundoje duke u zhytur ne atmosferen e gjigantit te gazte, edhe pse ka nje shans qe misioni te zgjerohet.

Gusht

Boeing do te kryeje nje test paekuipazh te anijes se saj CST-100 Starliner, me planet per leshuar me njerez me vone gjate ketij viti ne netor.

SpaceX thote se do te kryeje nje test fluturimi me ekuipazh te anijes Dragon. Nese kjo do te ndodh, do te jete hera e pare qe astronautet po leshohen nga toka e SHBA qe nga viti 2011.

Anija NASA e Osiris-REx do te arrije objektivin e saj, asteroidin Bennu, nga i cili do te ktheje nje moster ne Toke ne vitin 2023.

Shtator

S’ka gje per te shfaqur

Tetor

Misioni i perbashket Europian dhe Japonez BepiColombo do te leshhet per ne planetin Merkur. Misioni perfshin dy orbitues, por nuk do te arrije ne orbite rreth Merkurit deri ne dhjetor 2025, per shkak te kompleksitetit te orbitës se nje trupi aq afer Diellit.

Nentor

S’ka gje per te shfaqur

Dhjetor

Me 20 dhjetor, me ne fund presim leshimin e nje prej moduleve perfundimtare te ISS, modulit Rus te quajtur Nauka, i cili eshte shtyre qe nga viti 2007.

Per me shume vizitoni https://wp.me/P7NJiw-2


Ne perditesim te vazhdueshem…! Planet per ndonje nga keto misione mund te ndryshojne

 

 

 

 

 

Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s