Chandra zbulon Yllin me orbiten me te afert rreth nje Vrime te Zeze

Astronomet e gjeten kete cift kozmik yjor jashtezakonish afer njeri tjetrit ne nje grumbull yjor te quajtur 47 Tucanae, nje grumbull i dendur yjesh i ndodhur ne periferi te te Rruges se Qumeshtit, rreth 14, 800 vite drite nga toka. … Vazhdoni leximin Chandra zbulon Yllin me orbiten me te afert rreth nje Vrime te Zeze

Vrima e Zeza tejkalojne normen e rritjes se formimit te yjeve ne galaktika e tyre

Rritja e vrimave te zeza supermasive in univers po tejkalon normen e formimit te yjeve ne galaktikat ne te cilat ato banojne, gjate dy studimve te reja duke perdorur te dhena nga Observatori Chandra i Rrezeve-X i NASA’s dhe i … Vazhdoni leximin Vrima e Zeza tejkalojne normen e rritjes se formimit te yjeve ne galaktika e tyre

Astronomet mund te kene zbuluar planetet e pare jashte galaktikes tone

Per here te pare, prania e objekteve me madhesi te planeteve eshte konfirmuar pertej Rruges se Qumeshtit. Cuditerisht, planetet e dyshuar jane miliarda vite drite larg, dhe mendohet te lundrojne neper hapesire ​​te palidhur me ndonje yll. Ne 26 vitet … Vazhdoni leximin Astronomet mund te kene zbuluar planetet e pare jashte galaktikes tone

Teleskopet e ESO & NASA’s vezhgojne driten e pare nga nje burim ‘Valesh Gravitacionale’

Edhe në ketë vit kulmi i zbulimëve shkencore është një arritje astronomike. U dha prova e parë e përplasjeve të yjeve neutron. Për herë të parë u zbuluan valët gravitacionale nga një burim tjetër nga ato të vrimave të zeza. … Vazhdoni leximin Teleskopet e ESO & NASA’s vezhgojne driten e pare nga nje burim ‘Valesh Gravitacionale’

Chandra ‘zbulon cfare elementesh jane krijuar ne supernova’

Teleskopi Chandra i NASA’s ka bere nje seri vezhgimesh ne Cassiopeia A, nje mbetje supernove e ndodhur rreth 11,000 vite drite nga toka.  Teleskopi i cili operon ne Rreze-x u perdor per te gjetur se cfare elementesh jane prodhuar nga shperthimi … Vazhdoni leximin Chandra ‘zbulon cfare elementesh jane krijuar ne supernova’