Sjellja e cuditshme e nje ylli zbulon nje ‘Vrime te Zeze’ ne nje grumbull yjor

Astronomet kane perdorur nje sjellje te vecante te nje ylli per te gjetur nje vrime te zeze qe fshihej ne nje grumbull gjigant yjesh. Vrima e zeza nuk mund te ishte gjetur ne asnje menyre tjeter, sepse eshte absolutisht inaktive, … Vazhdoni leximin Sjellja e cuditshme e nje ylli zbulon nje ‘Vrime te Zeze’ ne nje grumbull yjor

ESO & Hubble vezhgojne nje grupim galaktikor me masen e 2 kuadrilion diejsh

Ky imazh tregon dicka spektakolare: nje grumbull galaktikash kaq masiv saqe po shtremberojne hapesiren rreth saj! Grupimi, zemra e te cilit eshte ne qender te kornizes, quhet RCS2 J2327-0204  dhe eshte nje nga grupet me masive te njohura ne distancen … Vazhdoni leximin ESO & Hubble vezhgojne nje grupim galaktikor me masen e 2 kuadrilion diejsh

Teleskopet e ESO & NASA’s vezhgojne driten e pare nga nje burim ‘Valesh Gravitacionale’

Edhe në ketë vit kulmi i zbulimëve shkencore është një arritje astronomike. U dha prova e parë e përplasjeve të yjeve neutron. Për herë të parë u zbuluan valët gravitacionale nga një burim tjetër nga ato të vrimave të zeza. … Vazhdoni leximin Teleskopet e ESO & NASA’s vezhgojne driten e pare nga nje burim ‘Valesh Gravitacionale’

Astronomet konfirmojne objektin e pare nderyjor – dhe rezultatet jane te mrekullueshme

Astronomet kane nxjerre rezultatet e para nga nje studim i thelluar mbi objektin e pare  nderyjor, qe fluturoi permes sistemin tone diellor muajin e kaluar – dhe gjetjet jane jashtezakonisht interesante. Objekti eshte i njohur si 1I / 2017 U1 … Vazhdoni leximin Astronomet konfirmojne objektin e pare nderyjor – dhe rezultatet jane te mrekullueshme