Videoja e re tregon Cassini teksa zhytet midis Saturnit dhe unazave te tij

Nje sekuence e re ne kete video te bera nga anija kozmike e NASA-s Cassini tregon pamje kur anija kaloi mbi Saturnin gjate zhytjes se saj te pare ne ‘Finalen e Madhe’ midis planetit dhe unazave te tij me 26 … Vazhdoni leximin Videoja e re tregon Cassini teksa zhytet midis Saturnit dhe unazave te tij

Cassini zhytet me sukses midis Saturnit dhe unazave te tij per here te pare

Anija kozmike e NASA-s Cassini ka rikthyer kontaktet me Token pas zhytjes se pare te suksesshme permes boshllekut te ngushte midis planetit Saturn dhe unazave te tij me 26 prill 2017. Anija kozmike eshte ende ne procesin e kthimit te te … Vazhdoni leximin Cassini zhytet me sukses midis Saturnit dhe unazave te tij per here te pare

Misioni i NASA’s per ne henen Europa,quhet zyrtarisht ‘Europa Clipper’

Eshte zyrtare ! Misioni 2 miliard dollaresh i NASA-se per ne henen e akullt te Jupiterit Europa eshte quajtur ‘Europa Clipper’. Sonda ka hyre ne fazen e dyte te zhvillimit dhe si objektiv kryesor ka eksplorimin e henes Europa te … Vazhdoni leximin Misioni i NASA’s per ne henen Europa,quhet zyrtarisht ‘Europa Clipper’

Misioni per ne Europa i NASA’s drejt fazes se dizenjimit

Full image and caption Nje mision per te egzaminuar oqeanin qe ndodhet nen siperfaqen e henes Europa te Jupiterit eshte duke marre nje hap me afer drejt leshimit, me perfundimin e fundit te nje rishikimi te madh nga NASA. Me … Vazhdoni leximin Misioni per ne Europa i NASA’s drejt fazes se dizenjimit