AstroAlb-Astronomy

AstroAlb-Vendi ku astronomia flet shqip

Video

Tingujt e nje #Pulsari !Ky pulsar shtrihet ne afersi te qendres se mbetjes se supernoves Vela,i cili eshte mbetja e nje shperthimi te nje ylli masiv rreth 10.000 vjet me pare. Pulsari eshte thelbi shembur e ketij ylli, qe rrotullohet me nje periudhe prej 89 milisekonda ose rreth 11 here ne sekonde.Shikoje ne :http://www.jb.man.ac.uk/pulsar/Education/Sounds/

Kjo panorame 360-grade pershkruan siperfaqen e planetit te zbuluar rishtazi, Trappist-1d, pjese e nje sistemi te perbere prej shtate planetesh rreth 40 vite drite larg. Ju mund te shqyrtoni dhenien e ketij artisti te nje bote te huaj duke levizur pikepamjen duke perdorur mouse-in tuaj ose pajisjen tuaj telefonike.Artikulli i plote ne shqip:  Perdorni aplikacionin YouTube per te shikuar ate ne nje smart-phone. Per me shume mbi Trappist 1,vizitoni:http://exoplanets.nasa.gov dhe https://exoplanets.nasa.gov/trappist1.Vizitoni:https://www.nasa.gov/topics/solarsystem/index.html.

Per me shume vizitoni: http://science.nasa.gov/ .Te dielen, 26 shkurt, hena do te kaloje ne frontin e diellit,duke transformuar rrezet e diellit ne pjesen e Amerikes se Jugut, Afrikes ne nje eklips diellor.

Teleskopi Hapesinore Fermi i Rrezeve-Gamma i NASA-s ka gjetur nje sinjal ne qendren e galakktikes fshinje ate te Andromedes qe mund te tregoje pranine e gjerave misterioze te njohura si materia e erret. Rrezet Gamma jane te ngjashme me ate qe shihen nga Fermi ne qender te galaktikes tone – Rrugen e Qumeshtit.Artikulli i plote:

Teleskopi Hapesinor Spitzer i NASA’s ka zbuluar sistemin e pare te njohur me 7 planete me madhesine e tokes qe rrotullohen rreth nje ylli te vetem. Tre nga keto planete jane te vendosura ne zonen e banueshme, zona rreth yllit mëmë ku nje planet shkembor me shume gjasa mund te kete uje te lengshem ne siperfaqen e tij.Artikulli i plote:

Observatori Dinamik Diellor (SDO) tani ka kapur gati shtate vjet me pamje me vlere te diellit me rezolucion ultra-te larte. Grafiku i aktivitetit diellor tregon numrin njollave, nje matje e bazuar ne numrin e pikave te vecanta dhe numrin e grupeve te njollave.Video nga http://svs.gsfc.nasa.gov/12500

Si mund te trajnohen astronautet per nje ecje hapesinore? Merrni nje shikim 360-grade te pervojes se pare te realitet virtual (VR), duke shfaqur ekskluzivisht pamjet e trajnimit te astronauteve ne Laboratori Neutral (NBL) ne Houston,ne Qendrean Hapesinore Jonhson te NASA’s.Artikulli:

Zoom ne galaktikat NGC 1316 dhe 1317.Marre nga ESO: Artikulli .Image Credit & Copyright: Steve Mazlin, Warren Keller, and Steve Menaker (SSRO/ UNC / PROMPT / CTIO)

Video:A mund te kete nje oqean ujit te lenget nen siperfaqen e henes Europa te Jupiterit qe te kete perberesit per te mbeshtetur jeten? Ja se si misioni i NASA-s per ne Europa do ta zbuloj.Credits: NASA/JPL-Caltech  Artikulli:

Ky eshte SpaceX.Per me shume:http://www.spacex.com/about.

Kater planete duke orbituar yllin HR 8799.Video Credit & CC BY License: J. Wang (UC Berkeley) & C. Marois (Herzberg Astrophysics), NExSS (NASA), Keck Obs.Detajet:https://astroalbastronomy.wordpress.com/2017/02/01/kater-planete-duke-orbituar-yllin-hr-8799/

Ne vitin 1604, nje yll i ri u shfaq ne qiellin e nates. Ai shkelqeu me shume se gjithe yjet e tjera, per tri jave, qe ishte edhe i dukshem gjate dites! Kjo drite misterioze shenoi vdekjen shperthyese te nje ylli te afert. Keto shperthime jane quajtur supernova, dhe ata japin aq shume drite per disa jave, ata mund te shkelqejne me shume se nje galaktike sa mund te shkelqej me miliarda yje! Pastaj, ngadale ajo zbehet serish, duke lene pas re te bukura me ngjyra te ndezura te gazit, si ajo ne kete foto.Artikulli i plote:

Njihuni me shtate astronautet te cilet ishin njerezit e fundit ndonjehere qe te benin riparimin dhe permiresimin e pabesueshme te teleskopit Hapesinore Hubble.Marre nga:https://www.nasa.gov/multimedia/podcasting/nasa360/index.html

Si do te dukej sikur te uleshit ne Pluto? Kjo video eshte bere nga me shume se 100 imazhe te marra nga anija New Horizons e NASA-s gjate gjashte javeve te qasjes dhe flyby e ngushte qe beri ne veren e vitit 2015.Lexoni ne :https://astroalbastronomy.wordpress.com/2017/01/26/si-do-te-dukej-sikur-te-uleshit-ne-pluto/

Me 24 janar 2017,roveri Opportunity feston 13 vjetorin e tij ne Mars. Ne Toke, ai njihet zyrtarisht si nje adoloshen dhe eshte sillur si i tille. Per me shume informacion mbi misionin dhe per te pare imazhe nga Opportunity te kthyer ne toke nga siperfaqja e Marsit,vizitoni:http://mars.nasa.gov/mer

Teleskopi Ekstremisht i Madh i ESO’s–ka nenshkruar 4 kontrata per pjese te rendesishme te sistemit te saj optik te 5-pasqyrave.Ketu eshte cdo gje duhet te dini.#4K #UHD #ESOCastLight #BiteSizedAstronomy.Nese doni te lexo me shume rreth ketij projekti,vizitoni:http://www.eso.org/public/news/eso1704/

NASA-Evolucioni i Henes–Nga viti ne vit, hena nuk duket qe ndryshon. Krateret dhe formacionet e tjera duket te jene te perhershme tani, por hena nuk ka gjithmone ashtu si duket. Fale Orbiter Zbulues Henor te NASA’s, ne tani kemi nje veshtrim me te mire nga historia e henes. Meso me shume ne kete video.Kjo video mund te shkarikohet online http://svs.gsfc.nasa.gov/goto?10930.Video nga NASA/Goddard

Cfare jane Aerosolet – ato jane te vogla, por te fuqishme dhe perfshijne cdo gje nga pluhuri i shkretetires, kripes se detit nga oqeaneve, hirit vullkanik, tymeve nga zjarret, dhe emetimet nga djegia e qymyrit dhe te naftes. Keto grimca te vogla ndikojne te moti dhe klima, qe shkaktojne mjegull ne qiell, dhe mund te paraqesin rreziqe serioze shendetesore. Aerosolet gjithashtu mund te veproje si vende per reaksionet kimike, te tilla si ato qe cojne ne shkaterrimin e ozonit ne stratosfere, p.sh vrima e ozonit.Per me shume:http://earthobservatory.nasa.gov/Features/Aerosols/

NASA ka zgjedhur dy misione qe kane potencial per te hapur dritare te reja ne nje nga epokat me te hershme ne historine e sistemit tone diellor – nje kohe me pak se 10 milion vjet pas lindjes se diellit tone. Misionet,te njohur si Lucy dhe Psyche, u zgjodhen nga pese finalistet dhe do te vazhdojne ne formulimin e misionit, me qellim qe te leshohen ne vitin 2021 dhe 2023, respektivisht.Artikulli:

Fazat e Henes per 2017 – Hemisfera Jugore-4K.Per me shume:https://youtu.be/WTowA5h7n5s

Fazat e Henes per 2017 – Hemisfera Veriore -4K.Per me shume vizitoni:http://svs.gsfc.nasa.gov/4537

Astronautet e NASA-s Shane Kimbrough dhe Peggy Whitson jane duke shkuar jashte Stacionin Nderkombetar te Hapesires kete mjesdite (6 jan-2017) per te vazhduar permiresimin e sistemeve te energjise ne Station.Astronauti Thomas Pesquet dhe kozmonauti Oleg Novitsky do te ndihmoje nga brenda:http://blogs.nasa.gov/spacestation/2017/01/05/astronauts-wrap-up-preps-for-friday-spacewalk/

Viti i Ri do te filloje me nje shfaqje qiellore te bukur me 3 Janar- 2017,ku Toka do te kaloje neper nje rrjedhe te mbeturinave nga kometa 2003 EH1, duke prodhuar nje shfaqje te meteoreve te njohur si Quadrantids. Me shume detaje ne:

NASA eshte duke pritur 2017-ten. Per me shume informacion mbi NASA ne vitin 2016 dhe me tej, vizitoni:https://www.nasa.gov/press-release/nasa-reveals-the-unknown-in-2016

10 zbulimet me te mira te ESO’s–Vezhgimet me teleskope te ESO-s kane cuar ne shume perparime ne astronomi, dhe, me kalimin e viteve, kane qene pergjegjese per disa gjetje me te vertete te shquara. Ketu eshte lista e ESO’s me 10 zbulimet me te mira te ESO’s. http://www.eso.org/public/science/top10/.Sqarim-Lista nuk eshte e publikuar kohet e fundit,por eshte publikuar kohe me pare si pjese e ESOcast 75.

Udhetimi i anijes Rosetta rreth kometes 67P, qe nga ardhja deri ne fund te misionit – tani ne nje animacion te plote!https://www.facebook.com/RosettaMission/

Ekipazhi i Stacionit Hapesinore festojne pushimet ne bordin e labaratorit orbital–Ne bordin e Stacionit Nderkombetar te Hapesires, ekspedita e 50 me Komandanti Shane Kimbrough dhe Peggy Whitson te NASA-s dhe Thomas Pesquet i Agjencise Europiane te Hapesires kane diskutuar mendimet e tyre per te qene ne hapesire gjate pushimeve dhe se si ata po i planifikojne per ti festuar Krishtlindjet dhe Vitin e Ri ne nje video te regjistruar me 12 dhjetor. NDIQENI STACIONIN HAPESINORE! Twitter: https://twitter.com/Space_Station Facebook: https://www.facebook.com/ISS Instagram: https://instagram.com/iss/

16 fotot me te mira te tokes per 2016 ,nga ISS–Astronautet ne Stacionin Nderkombetar te Hapesires marrin fotografite e Tokes jashte dritareve te tyre pothuajse cdo dite; dhe per nje vit ata marrin me mijera fotografi. Shikoni 16 fotot e Tokes me te mira per 2016-shijojeni!Videoja e marre nga Qendra e Fluturimeve Hapesinore Johnson e NASA’s.

ScienceCasts:Fuqia e Drites–NASA Science: http://science.nasa.gov/ Stacioni Nderkombetare i Hapesires: http://www.nasa.gov/station Nje studim i ri NASA’s eshte duke hetuar se si spektra te ndryshme te drites mund te perdoren per te shikuar efektet e gjumit tek austronautet”, ne mungese te gravitetit..

Cfare Ndodhi Kete Vit Tek @NASA–2016 ka shenuar progres ne rekorde ne objektivat e eksplorimit te NASA-s. Agjencia ka avancuar aftesite e nevojshme per te udhetuar me larg ne sistemin diellor duke rritur vezhgimet e planetit tone si dhe te universit, per te mesuar me shume rreth asaj se si mund te jetojme ne menyre te vazhdueshme dhe te punojne ne hapesire dhe, natyrisht, duke frymezuar gjeneraten e ardhshme per udhetimin e NASA’s ne Mars dhe te bejne zbulimet e tyre.Vizitoni:https://www.nasa.gov/

Hubblecast 97:Hubble,egzoplanetet dhe gjuetia per jete.–Qe kur astronomet zbuluan se yjet ne qiell jane diej te tjere, njerezimi ka menduar nese ata jane te rrotulluar edhe nga planete dhe nese ato planete presin jete aliene. Qe nga zbulimi i egzooplaneteve te pare 25 vjet me pare, Hubble eshte nder instrumentet e shumta duke u perpjekur per t’iu pergjigjur ketyre pyetjeve. Kjo video tregon historine e asaj qe ne e dime deri me tani dhe se cfare ne mund te shpresojme ne te ardhmen.Videoja eshte e publikuar dhe marre nga:http://www.spacetelescope.org/announcements/ann1617/

Advertisements