AstroAlb-Astronomy

AstroAlb-Vendi ku astronomia flet shqip

Ultra High Definition Video Gallery

Video nr.1–Me 17 prill 2016, nje rajon aktiv ne anen e djathte te diellit ka leshuar nje shperthim te nivelit te mesem diellor, kapur ketu nga Observatori Dinamik Diellor i NASA-s. Shkencetaret i studiojne rajonet aktive – te cilat jane fushat magnetike intensive – per te kuptuar me mire pse ata nganjehere shperthejne me flakerima te tilla. Kjo video eshte kapur ne disa gjatesi valore te drites ultravjollce ekstreme, nje lloj i drites qe zakonisht eshte e padukshme per syte tane, por eshte e koduar me ngjyra ne imazhet e SDO per shikimin me te lehte.Credit: NASA’s Goddard Space Flight Center/SDO/Genna Duberstein The music is Collide by Greg Lehrman in the KillerTracks catalog.Per me shume:http://svs.gsfc.nasa.gov/vis/iTunes/f0004_index.html

Ndiqeni NASA Goddard ne Facebook:http://www.facebook.com/NASA.GSFC ose neTwitter: http://twitter.com/NASAGoddard

Pamje 4K e nje Shperthimi Diellor me 17 prill (Video NASA)

 

 

Video nr.2–NASA monitoron shenjat jetesore te Tokes nga toka, ajri dhe hapesira me nje flote te perbere prej satelitesh dhe vezhgimeve hapesinore dhe ajrore. Stacioni Nderkombetar i Hapesires pret nje shumellojshmeri te eksperimenteve qe mbeshtesin kerkime te klimes, parashikimet e motit, monitorimin e stuhive,si dhe per shume fatkeqesi te ndryshme natyrore. Per me shume se si NASA perdor hapesiren per te kuptuar planetin tone , vizitoni:http://www.nasa.gov/earthrightnow lexo me shume ne http://www.nasa.gov/mission_pages/station/research/news/red_epic_dragon_camera/

*Ta shikoni ne 4k,sigurohuni te ndryshoni rezolucionin ne”Settings” menuja ne  YouTube tek NASA “2160p 4k”. (Video: NASA)

————————————————————

NDIQENI STACIONIN HAPESINORE NE ! Twitter: https://twitter.com/Space_Station Facebook: https://www.facebook.com/ISS Instagram: https://instagram.com/iss/

‘Shtepia’-Pamje 4K nga Hapesira

Advertisements
Këtë e pëlqejnë %d blogues: