AstroAlb-Astronomy

AstroAlb-Vendi ku astronomia flet shqip

Teleskopi Kepler & K2

Teleskopi Kepler

Kepler eshte nje observator hapesinore i nisur nga NASA per te zbuluar planete  jashte sitemit diellor qe rrotullohen rreth yjeve te tjere. Emerohet sipas astronomit Johannes Kepler,anijen u nis me 7 mars 2009, ne nje orbite heliocentrik.

Projektuar per studimin e nje pjese te rajonit tone te Udhes se Qumeshtit per te zbuluar Egzoplanete te madhesise se toke ne ose prane zonave te banueshme dhe te vleresoje se sa prej miliarda yjeve ne Rrugen e Qumeshtit kane planetë te tille, Kepler ka instrumente  shkencore qe eshte nje fotometër qe vazhdimisht monitoron ndriçimin e me shume se 145.000 yjesh kryesore ne nje fushe te caktuar .Keto te dhena transmetohen ne Toke, pastaj analizohen per te zbuluar nese nje egzoplanet orbiton nje yll.

Kepler eshte pjese e Programit Discovery relativisht me kosto te ulet per NASAn, . Operacioni e ndertimit dhe teteleskopit jane menaxhuar nga Jet Propulsion Laboratory i NASA-s. Qendra Kerkimore Ames eshte pergjegjes per zhvillimin e sistemit ,per operacionet e misionit qe nga dhjetori i vitit 2009, dhe analizen e te dhenave shkencore. Jetegjatesia fillestar e planifikuar ishte 3.5 vjet,por tani eshte ne nje mision te zgjeruar per te permbushur qellimin e tij.

Me 15 gusht 2013, NASA njoftoi se kishte hequr dore nga perpjekja per te rregulluar dy rrota e deshtuara Kjo do te thote se misionin aktual do te ndryshohej, por kjo nuk do te thote se do te jete fundi per zbulimin e planeteve. Me 16 maj 2014, NASA njoftoi miratimin e zgjerimit te misionit te quajtu Kepler K2.

Qe nga janari 2015, Kepler dhe vezhgimet e tij të kane konfirmuar zbulimin e 1,013 Egzoplaneteve te konfirmuar ne rreth 440 sistemeve yjore, se bashku me se basku me 3199 kandidatëvete pakonfirmuar. Kater planete jane konfirmuar nepermjet misionit te keplerit K2.Ne nentor te vitit 2013, astronomet vleresuan, ne baze te te dhenave nga teleskopi hapesinor kepler, se mund te kete deri ne 40 miliard planete shkembore, egsoplanete ne madhesi te tokes qe jane orbital ne zonat e banueshme e yjeve si dielli dhe yje te kuq xhuxh brenda Rruges se Qumeshtit . Eshte vleresuar se 11 miliarde prej këtyre planeteve mund te rrotullohen rreth yjeve si dielli. Planeti me i afert i tille mund te jete 3.7 parsecs (12 ly) larg, sipas shkencetareve,zbuluar nga kepler.

Me 6 janar 2015, NASA njoftoi 1,000 planete te konfirmuar nga teleskopi Kepler. Kater nga eksoplanetet rishtazi u konfirmuara te rrotullohet ne zonat e banueshme te yjeve te tyre te lidhura: tre nga kater, Kepler-438b, Kepler-442b dhe Kepler-452b, jane pothuajse madhesia e tokes dhe ka te ngjare te jene shkembore; i katerti, Kepler-440b- eshte nje super-toke.

Qe nga viti 1988, mbi 3.000 egsoplanete jane konfirmuar nga te gjitha metodat e zbulimit, perfshire misionin Kepler, (veçanerisht, 3,501 planetet ne 2,623 sisteme planetare, duke perfshire 592 sisteme te shumta planetare, jane konfirmuar, qe nga 16 gushti 2016).

Risultati immagini per kepler space telescope

Tags:EGZOPLANETE,SISTEMI DIELLOR,

Arkiva e zbulimeve te bere mga teleskopi Kepler dhe teleskope te tjere ne gjuhen shqipe,bere nga AstroAlb-Astronomy:https://astroalbastronomy.wordpress.com/category/egzoplanete/

Risultati immagini per kepler space telescope

Wesite i teleskopit Kepler te NASA,ketu mund te gjeni te gjithe zbulimet e bera nga teleskopi Kepler ne gjuhen angleze:

1-http://kepler.nasa.gov/

2-https://www.nasa.gov/mission_pages/kepler/main/index.html

3-http://www.nasa.gov/kepler/discoveries

Numri i ekzoplaneteve te zbuluar nga Kepler:

Kandidate:4,696 egzoplanete

Te konfirmuar:2,330 egzoplanete

Te konfirmuar ne nje habitat te vogel e te banueshem:21

Planetet te konfirumar me ane te msisionit te zgjeruar Kepler & K2:

Kandidate:458 egzoplanete

Te konfirmuar:129 egzoplanete

Arkiva e NASA’s:

 

Pergaditi AstroAlb-Astronomy.

 

Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: