AstroAlb-Astronomy

AstroAlb-Vendi ku astronomia flet shqip

Teknologji te reja

Misioni PLATO i ardhshem i ESA’s per te zbuluar egzoplanete.

Nje observator i ri hapesinor per te kerkuar per planetet qe rrotullohen rreth yjeve te te tjere eshte zgjedhur nga ESA-Agjensia Europiane e Hapesires per tu prodhuar. Eshte planifikuar qe te niset ne vitin 2024.
PLATO – Tranzetimi Planetar dhe Luhatjet e Yjeve ,eshte quajtur misioni- Misioni eshte perzgjedhur nga Komiteti i programit Shkencor te ESA-s per zbatimin, si pjese e Programit te saj kozmik,-2015-25.Artikulli i plote:https://astroalbastronomy.wordpress.com/2016/10/10/misioni-plato-i-ardhshem-i-esas-per-te-zbuluar-egzoplanete/

plato

_________________________________________________________

Kerkimi per planete te reja eshte ketu. Sateliti i studimit te tranzitimit te planeteve i NASA’s ose TESS eshte duke u prodhuar tek NASA.Qe nga leshimi ne 2017,2018 TESS do te identifikoje planetet qe rrotullohen rreth yjeve te ndritshme vetem jashte sistemit tone diellor duke perdorur ate qe eshte njohur si metoda e tranzitimit. Kur nje planet kalon para, ose transiton, yllin e tij mëmë, ajo bllokon pak drite te yllit.

TESS do perdori kete teknike per te zbuluar pranine e planeteve dhe te ofroje informacion shtese ne lidhje me ta. TESS do te jete ne gjendje per te mesuar madhesine e planeteve qe sheh dhe se sa kohe i merr atyre per te perfunduar nje orbite. Keto dy pjese te informacionit jane kritike per te kuptuar nese nje planet eshte i afte per te mbeshtetur jeten. Ne krahasim me misionin Kepler, i cili ka kerkuar egzoplanete mijera vite-drite larg nga Toka drejt konstelacionin Mjellma, TESS do te kerkoje per egzoplanete qindra vite-drite ose me pak ne te gjitha drejtimet qe rrethojne sistemin tone diellor.

Tess do studjoj 26 segmente te ndryshme te njohura si pllakat e qiellit. Kamera e fuqishme e anijes do te shikoje ne menyre te vazhdueshme ne cdo mjegull per me shume se 27 dite, dhe duke matur driten e objektivit per cdo dy minuta. TESS do te shoh yje te klasifikuara ne magnituden dymbedhjete , disa prej te cilave jane te dukshme me sy te lire. Ne mesin e yjeve ,Tess do te vezhgoj yjet e ndritshme te vogla ose xhuxh te cilat jane ideale per identifikimin e planeteve. Shkencetaret presin qe Tess te veshgoi edhe te pakten 200.000 yjet gjate dy viteve te misionit te saj ,dhe duke zbuluar mijera planete te reja.

tess.gsfc.nasa.gov/

Credit: NASA’s Goddard Space Flight Center/MIT – Massachusettes Institute of Technology

_______________________________________________________________

Udhetimi i NASA’s ne MARS!

-Nje mision i njeriut ne Mars ka qene ka qene nje nder objektivat kryesore te eksplorimit hapesinor.

1-Eksplorimi i Marsit ka qene qellimi i programeve kombetare te hapesires per dekada te tera. Puna paraprake per misione qe do te perfshinte eksploruesit e njeriut eshte bere qe nga viti 1950, me misione te planifikuara ne menyre tipike duke cituar se do te zhvilloheshin ne 20 ose 30 vitet e arshme, kur ata jane hartuar.Artikullin e plote mund ta lexoni ketu;https://astroalbastronomy.wordpress.com/udhetime-ne-henemars-dhe-pertej/

journey_to_mars

______________________________________________________________

Tani ne e dime se si Elon Musk,do te dergoje 1 00 njerez ne Mars.

Ne nje konference ne Meksike me (27 shtator), themelues SpaceX dhe CEO zbuloi sistemin e trasportit interplanetare te kompanise (ITS), te cilat do te kombinohen me raketat me te fuqishme ndertuar ndonjehere me nje anije kozmike projektuar qe te mbaje te pakten 100 persona gjate fluturimit per ne planetin e kuq.Nese gjithçka shkon sipas planit, njerezit do te krijojne nje koloni te perhershme,dhe te qendrueshme brenda 50 deri ne 100 vitet e ardhshme, tha Musk ne Kongresin Nderkombetar ne Guadalajara.

Lexoje Artikullin e plote ketu:http://wp.me/p7NJiw-xA

________________________________________________________________

Roveri i ardhshem Marsian.

13723918_1774532722803569_7789637613092515100_o.jpg

Pas nje procesi te gjere te shqyrtimit dhe duke kaluar nje arritje te madhe te zhvillimit, NASA eshte e gatshme te vazhdoje me hartimin perfundimtar dhe ndertimin e roverit me te ri Marsian, ne shenjester aktualisht per tu nisur ne veren e vitit 2020 dhe te arrije ne planetin e kuq ne shkurt 2021.
Roveri do te hetoje nje rajon te Marsit, ku mjedisi i lashte mund te kene qene i favorshme per jetenmikrobike, te kontrroloj shkembinj Marsian per deshmi te jetes se kaluar. Gjate hetimit te saj, ajo do te mbledhe mostra te dheut dhe shkembinjve dhe ato do te kthehen ne Toke nga nje mision i ardhshem.

“Roveri Marsian i 2020 eshte hapi i pare ne nje fushate te re per kthimin e materialeve ne toke nga nje mision i dyte- ka thene Geoffrey Yoder, drejtor i shkences te NASA “Ky mision shenon nje moment te rendesishem ne udhetim e NASA-s ne Mars – per te percaktuar nese jeta ka ekzistuar ndonjehere ne Mars

Ky dizajni thekson shume karakteristika te suksesshme te Rover te NASA’s ”Curiosity ” i cili zbarkoi ne Mars ne vitin 2012, por duke shtuar edhe instrumente te reja shkencore dhe nje sistem marrje te mostrave per te kryer qellime te reja per misionin ”2020”.

__________________________________________________________

NASA has set a new launch opportunity, beginning May 5, 2018, for the InSight mission to Mars.

NASA ka miratuer dergimine nje roveri eksplorues ne MARS.

› Full image and caption

NASA eshte duke ecur perpara me dergimin e nje misioni te ri ne vitin 2018 per te studiuar te brendshmen e thelle te Marsit, pas miratimit perfundimtar te kesaj jave nga Drejtoria e Misioneve Shkencore te agjensise..

Misioni i ri i quajtut ”InSight” do te perdor vale sizmike, Gjeodezi.Misioni ishte planifikuar fillimisht per tu nisur ne mars te ketij viti, por NASA i ka pezulluar pergatitjet e nisjes ne dhjetor per shkak te nje rrjedhje vakumi ne instrumentin e saj kryesor shkencore.’

Qellimi kryesor i InSight eshte te na ndihmoje te kuptojme se si planetet shkembore jane formuar dhe evoluar.

Presidenti CNES Jean-Yves Le Gall shtoi: “Konfirmim i planit per ta nisur per depertim eshte nje lajm i shkelqyer dhe nje mundesi e pashembullt per te mesuar me shume rreth struktures se brendshme te planetit te kuq, i cili eshte aktualisht me interes te madh per komunitetin shkencor nderkombetar.”

Projekti i InSight menaxhohet nga JPL i NASA-s, Washington.

__________________________________________________________

01-asteroid-redirect-mission-nasa-image-spaceflight-insider-post

NASA eshte duke zhvilluar nje mision robotik per te vizituar nje pjese te madhe te nje asteroidi prane Tokes,per te kapur nje gur disa-tonesh nga siperfaqe e saj, dhe te bjeri ate ne nje orbite rreth Henes. Pasi ajo eshte aty, astronautet do te shqyrtojn ate dhe te kthehen me mostrat ne vitet 2020. Kjo rikthim misioni i asteorideve (ARM) eshte pjese e planit te NASA-s per te avancuar teknologjite e reja dhe ecjeve hapesinore per pervojen e nevojshme per nje mision te njeriut ne sistemin e Marsit ne 2030.

Lexo artikullin e plote ketu:https://astroalbastronomy.wordpress.com/2016/09/15/misioni-i-nasas-per-te-terhequr-ne-asteroid-ne-nje-orbite-rreth-henes/

Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: