AstroAlb-Astronomy

AstroAlb-Vendi ku astronomia flet shqip

Java ne AstroAlb-Astronomy

Java ne AstroAlb (9-16 tetor)

heic1620a

Ketu jane 10 gjerat qe duhet ti dini per Sistemin Diellor dhe Univesin.

Universi i dukshem permban 10 here me shume galaktika nga se ishte menduar me pare,ne kete konkluzion kane dale shkencetaret duke perdorur te dhena nga teleskopi Hubble.Austronautja e NASA’s Kate Rubins ka inspektuar modulin BEAM) bashkangjitur ne Stacionin Nderkombetar te Hapesires me 5 shtator, 2016.Gryka e nje ylli mund te mbaje te dhena per formimin e planeteve.Hulumtuesit ne Universitetin e Miçiganit kane gjetur nje planet te ri xhuxh ne sistemin tone diellor, rreth 8.5 miliarde milje nga Dielli.

Si keto e shume te tjera shikone listen:https://astroalbastronomy.wordpress.com/2016/10/16/java-ne-astroalb-9-16-tetor/

_________________________________________________

-Java ne AstroAlb.10 gjerat qe duhet per sistemin diellor dhe universin kete jave-2 tetor,10 tetor.

Gjetjet e reja sygjerojne se Merkuri eshte nje planet aktiv ashtu si Toka.Shkencetaret duke perdorur te dhenat nga (MRO), kane gjetur nje rekord te moshes me te fundit te akullit Marsian regjistruar ne veri te kapakut te akullt polar te planetit .Nje re monstruoze ne kurs perplasje me galaktiken tone dhe Teleskopi Hapesinore Hubble i NASA’s ka zbuluar topa super te nxehte te gazit, njeri dy here me i madh, se planeti Mars, qe nxirret jashte prane nje ylli qe po vdes,- si kto e shume te tjera shikon listen me poshte:https://astroalbastronomy.wordpress.com/2016/10/09/java-ne-astroalb-2-tetor9-tetor/

press_photo_4

1-Java ne AstroAlb.10 gjerat qe duhet te dini per kete jave rreth sistemit diellor dhe Universit.25 shtator,2 tetor.

pictured-is-an-artists-conception-of-the-philae-lander-on-the-comet-with-rosetta-in-the-background

Java me postime ne AstroAlb ka qene mjaft e zene,duke i’u sjelle imazhe me artikuj ne shqip.Nje nder kyresoret,ku dhe ka mberthyer komunitetin shkencor ishte permbyllja e misionit te Rosettas,pas 12 ne hapesire duke studiuar,kometen 67p.Nje nder lajmet e tjera intersante ishte dhe zbulimi i shtengullave te ujit ne henen Europa,bere nga Teleskopi Hubble,si dhe sekuencimin per here te pare te ADNs ne hapesire,si keto e shume te tjera shikoni listen.

Linku:https://astroalbastronomy.wordpress.com/2016/10/02/java-ne-astroalb-10-gjerat-qe-duhet-te-dini-per-kete-jave-rreth-sistemit-diellor-dhe-universit/

%d bloggers like this: