NASA leshon InSight per te studiuar brendesine e Marsit

Misioni i NASA’s InSight ose ( Eksplorimi i Brendshem i Marsit duke perdorur Investigime Sizmike, Gjeodosi dhe Transport te Nxehti ) u leshua me 5 maj nga Baza e Forcave Ajrore Vanderberg, Calforni-SHBA, duke u bere misioni i pare nderplanetar te leshohet nga bregdeti perendimor.

Me leshimin e suksesshem te tij, ekipi InSight i NASA-s tani eshte duke u fokusuar ne udhetimin gjashte mujor. Gjate fazes se udhetimit te misionit, inxhinieret do te kontrollojn nensistemet e anijes dhe instrumentet shkencore, duke u siguruar qe instrumentet dhe antenat e tyre solare orientohen sic duhet, duke ndjekur trajektoren e saj dhe duke kryer manovra per ta mbajtur ate ne rrjedhe.

InSight do te investigoj brendesine e planetit Mars, duke perdorur instrumentet sizmike te ngjashme me ato te tokes. Ai do te studioj termetet marsiane per here te pare ne nje planet tjeter pervec planetit tone, duke na dhene te dhena mjaft te vlefshme rreth Marsit, si u formuar ai dhe te gjithe planetet tokesor te sistemit tone diellor.

Per me shume vizitoni: https://www.nasa.gov/insight

_________________________________________________

Perditesimi per here te fundit 16 maj, 2018.

Tags: EKSPLORIMI I SISTEMIT DIELLORINSIGHT LANDERMARSINASASISTEMI DIELLOR

Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s