Sa tonë material të asteroideve dhe kometave bien Çdo ditë në drejtim të Tokës (video)

Çdo ditë, më shumë se 100 tonë material të asteroideve dhe kometave bien në drejtim të Tokës.

Pjesa më e madhe e tyre shkatërrohet nga fërkimi pasi kalon nëpër atmosferën tonë.

Nëse diçka e godet tokën, ai njihet si një meteor. Rreth një herë në vit, një asteroid me madhësi automobili godet atmosferën e Tokës, krijon një fireball mbresëlënëse dhe djeget përpara se të arrijë sipërfaqen, ndersa një objekt me madhësinë e një fushe futbolli godet Token rreth një herë në çdo 2000 vjet.

Disa asteroide janë në të vërtetë material shkëmbor i lënë nga kometa, ato janë të dhëna (deshmi) për formimin e planeteve shkëmbor në sistemit tonë diellor. Objektet që shohim sot mbeten nga koha kur sistemi diellor u formua 4.5 miliard vjet më parë. Shumica e asteroidëve orbitojnë Diellin në Rripin e Asteroideve, i cili shtrihet mes Marsi dhe Jupiteri.

https://web.facebook.com/ObservatoryofKosovo/videos/586546608371908/

Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s