Astronomet zbulojne pese cifte te reja ‘Vrimash te Zeza’

Ne nje vezhgim te vetem, astronomet kane rritur ndjeshem numrin e njohur te cifteve te vrimave ta zeza supermasive, duke shtuar pese cifte te reja nga nente te njohur tashme.

Nje ekip nderkombetar i studiuesve perdoren nje kombinim te teleskopeve optike, infra te kuqe dhe te rrezeve X per te zbuluar objektet. Rezultatet e tyre jane botuar ne dy letra – nje ne Astrophysical Journal dhe tjetra ne njoftimet  Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.

“Astronomet gjejne vrima te zeza te vetme supermassive ne te gjithe universin”, tha nje nga autoret kryesore, Shobita Satyapal nga Universiteti George Mason. “Por edhe pse kemi parashikuar se ato rriten me shpejtesi kur nderveprojne, vrimat e zeza te dyfishta supermassive kane qene te veshtira per t’u gjetur”.

Pika fillestare e ketij hulumtimi ishte identifikimi ku mund te fshihen keto cifte te vrimave te zeza – vendi me i mundshem eshte galaktikat kur bashkohen. Ekipi arriti te perzgjidhte vendet e duhura duke perdorur galaktikat–bashkeveprues te emertuara tashme nga shkencetaret e qytetare ne projektin  Galaxy Zoo .

Hulumtuesit pastaj perdoren  Wide-Field Infrared Survey Explorer dhe gjeten shtate objektiva te mundshem qe duket se kane te pakten nje vrime te zeze. Ata ndoqen vezhgimet me Observatorin e X-ray Chandra dhe ishin ne gjendje te identifikojne dy shenja me rreze X ne pese prej ketyre burimeve. Deshmi bindese per cifte vrimash supermassive te zeza.

Lexoni me shume nga Observatori Chandra i Rrezeve-X

Per me shume rreth Chandras, vizitoni: http://www.nasa.gov/chandra

Perditesimi per here te fundit 29 tetor,2017.

Tags:OBSERVATORI CHANDRA I RREZEVE-XUNIVERSIVRIMA TE ZEZAWISE-EKSPLORUESI I VEZHGIMIT ME FUSHE TE GJERE NE VALE INFRA TE KUQE

Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s