Planeti xhuxh Haumea ka nje unaze te sapo-zbulua

Ne nga objektet me te cuditshme ne Sistemin e Jashtem Diellor kohet e fundit eshte gjetur te kete nje unaze. Zbulimi eshte botuar ne Nature .

Objekti, i quajtur Haumea, eshte i peste planet xhuxh i percaktuar pas  PlutosCeresitErisit dhe Makemakes. Forma e zgjatur e Haumea e ben ate mjaft te pazakonte. Forma e zgjatur e planetit xhuxh, eshte dukshem me e gjate se Plutonit, ndersa ne nje drejtim tjeter Haumea ka nje permase shume te ngjashme me Plutonin, ndersa ne drejtimin e trete eshte shume me i vogel. Orbita e Haumea nganjehere e sjell ate me afer Diellit se Plutoni, por zakonisht Haumea eshte me larg. Ilustruar me lart, nje artist vizualizon Haumea si nje forme ellipsoid te rrethuar nga nje unaze uniforme. Fillimisht zbuluar ne vitin 2003 dhe , Haumea u riemerua ne vitin 2008 nga IAU . Pervec unazes te zbuluar kete vit, Haumea ka dy hena te vogla te zbuluara ne vitin 2005, te quajtur Hi’iaka dhe Namaka .

Unaza ka nje diameter prej me shume se 4,500 kilometra, por eshte vetem 70 kilometra (45 milje). Ajo ndodhet rreth 1.000 kilometra (620 milje) nga siperfaqja e planetit xhuxh.

Referencat e tekstit: http://www.iflscience.com 

Perditesimi per here te fundit 22 tetor,2017.

Tags: PLANETET XHUXHSISTEMI DIELLOR

 

Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s