Hija e henes Amalthea mbi Jupiter

Hena e Jupiterit Amalthea hedh nje hije ne planetin gjigand te gazit ne kete imazh te kapur nga anija kozmike e NASA-s Juno. Forma e zgjatur e hijes eshte rezultat i vendndodhjes se henes ne lidhje me Jupiterin ne kete imazh, si dhe formen e parregullt te vete henes.

Imazhi eshte marre me 1 shtator 2017 ne oren 14:46. PDT (05:46 PD EDT), teksa Juno kreu fluturimin e tij te tete te ngushte me Jupiteri. Ne kohen kur ishte marre imazhi, anija kozmike ishte 2.378 milje (3.858 kilometra) nga maja e reve te planetit ne nje gjeresi prej 17.6 grade.

Imazhet e JunoCam jane disponueshme ne www.missionjuno.swri.edu/junocam per shqyrtim nga publiku, shkarikim si dhe perpunim te imazheve,ku edhe ju mund te kontriboni.

Image Credits: NASA/JPL-Caltech/SwRI/MSSS/Gerald Eichstädt

Per me shume rreth anijes Juno,vizitoni:www.nasa.govjuno dhe http://missionjuno.swri.edu.

Peridtesimi per here te fundit 20 tetor,2017.

Tags:JUNOJUPITERIPLANETETSISTEMI DIELLOR

Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s