Asteroidi Florence eshte nder asteroidet me te medha afer Tokes qe jane disa milje ne madhesi. Ky trup hapesinor u zbulua nga astronomi Schelte Booby ne vitin 1981.

Rrjet i Thelle Hapesinor i Antenave te NASA-s kapi imazhe te reja te asteroidid pasi fluturoi afer Tokes ne menyre te sigurt me 1 shtator 2017.Ne piken e qasjes me te afert, asterodi nuk ishte me afer se 4.4 milione kilometra (7.0 milion km, ose rreth 18 distanca Toke-Hene).
Imazhet tregojne se Florence eshte rreth 4.5 km (2.8 milje) dhe ka dy hapa te vogla 300-1000 metra (100-300 m).

Referencat e tekstit: https://cneos.jpl.nasa.gov/news/news199.html

Perditesimi per here te fundit 10 tetor,2017.

Tags:ASTEROIDEEKSPLORIMI I SISTEMIT DIELLORHENAT E SISTEMIT DIELLOR

Advertisements