Leshimi i James Webb eshte shtyre per ne 2019

Teleskopi Hapesinore James Webb i NASA-s (JWST), teleskopi me i fuqishem ne bote deri me sot dhe pasuesi i Teleskopit Hapesinor Hubble (HST), eshte shtyre per tu nisur disa muaj me vone nga cfare ishte planifikuar. Pas kontrollit te fundit mbi ceshtjet teknike te pazgjidhura dhe testeve tekniko-shkencore, NASA shtyu daten e nisjes nga tetori 2018 ne mes te marsit dhe qershorit 2019. Vonesa ka te beje me testet e anijes dhe mburojen diellore ; nje proces qe po merr me shume kohe se sa parashikohej. Nuk ka probleme me vet teleskopin.

“Pjeset perberese te Webb dhe mburoja diellore jane me te medha dhe me komplekse se shumica e anijeve apo teleskope te leshuar ne hapesire”, njoftoi drejtori i programit JWST Eric Smith i NASA’s. “Kombinimi i disa aktiviteteve te testimeve qe zgjasin me shume se sa ishte planifikuar fillimisht, sic eshte instalimi i me shume se 100 pajisjeve per lirimin e membranes se mburojes diellore, si dhe zgjatja e testeve akustike dhe te dridhjeve te teleskopit — po marrim me shume nga c’ishte planifikuar. Duke pasur parasysh investimin qe NASA ka bere dhe performancen e mire deri tani ne ndertimin e tij, ne duam te vazhdojme ne menyre sistematike permes ketyre testeve per te qene gati per leshim ne pranveren e 2019 “.

Qellimet Astronomike:

Pasqyra e fuqishme e teleskopit prej 6.5 metrash ne diameter eshte ne gjendje te perceptoje objekte deri ne 16 here me te dobeta nga cfare Hubble mund te vezhgonte. Gjithashtu mund te mbledhe driten ne infra te kuqe, duke bere te mundur qe astronomet te shohin me tej ne hapesire dhe ne kohe se kurre me pare. JWST do studioje origjinen e Sistemit Diellor . Ai gjithashtu do te ndihmoje shkencetaret per te mbrojtur Token duke eksploruar objekte prane Tokes. Gjithashtu ne rend per JWST jane hetimet e fenomeneve gjeologjike dhe atmosferen e Saturnit, vorbullen polare jugore te Neptunit, dhe Jupiterin, si dhe potencialin per jeten ne egzoplanete te ndryshme te largeta.

JWST do te leshohet nga Agjencia Europiane e Hapesires (ESA), dhe shpresojme se nuk do te kete vonesa te metejshme per teleskopin hapesinor qe “ka aftesine te zbuloje nje grerëz ne hene“.

Per me shume rreth Webb, vizitoni: https://www.nasa.gov/webb

Perditesimi per here te fundit 9 tetor,2017.

Tags:TELESKOPI JAMES WEBBUNIVERSI

 

Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s