Juno vezhgon Jupiterin, Io dhe Europen

Ky imazh me ngjyra i Jupiterit dhe dy nga henat me te medha te tij – Io dhe Europa – u mor nga anija kozmike e NASA-s Juno, ndersa realizoi fluturimin e tij te tete me planetit gjigand te gazit.

Imazhi eshte marre me 1 shtator 2017 . Ne kohen kur ishte marre imazhi, anija ishte rreth 17,098 kilometra (27,516 kilometra) nga maja e reve te planetit ne nje gjeresi prej 49.372 grade.

Me afer planetit, hena galiloane Io mund te shihet ne nje lartesi prej 481,000 kilometra . Ne distance (ne te majte), nje tjeter nga henat e Jupiterit, Europa, eshte e dukshme ne nje lartesi prej 453.601 kilometra (730.000 kilometra).

Shkencetar/qytetari Roman Tkachenko perpunoi kete imazh duke perdorur te dhena nga instrumenti JunoCam.

Imazhet e JunoCam jane disponueshme ne www.missionjuno.swri.edu/junocam per shqyrtim nga publiku, shkarikim si dhe perpunim te imazheve,ku edhe ju mund te kontriboni.

Image Credits: NASA/JPL-Caltech/SwRI/MSSS/Roman Tkachenko

Per me shume rreth anijes Juno,vizitoni:www.nasa.govjuno dhe http://missionjuno.swri.edu.

Peridtesimi per here te fundit 7 tetor,2017.

Tags: HENAT E SISTEMIT DIELLORJUNOJUPITERIPLANETETSISTEMI DIELLOR

Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s