95 minuta mbi Jupiter

Kjo sekuence imazhesh me ngjyra tregon sa shpejt ndryshon gjeometria e shikimit per anijen kozmike te NASA-s Juno, teksa kalon afer Jupiterit ne prespektiva te ndryshme. Imazhet jane marre nga instrumenti JunoCam.

Cdo 53 dite, Juno kalon afar Jupiterit, duke kaluar mbi rete e saj. Ne vetem dy ore, anija kozmike udheton nga poli i veriut i Jupiterit nepermjet qasjes se tij me te afert (perijove), pastaj kalon mbi polin e jugut ne rrugen e tij mbrapa. Kjo sekuence tregon 11 imazhe me ngjyra nga Perijove 8 (1 shtator 2017) me polin e jugut ne te majte (imazhi i 11-te ne rend) dhe poli verior ne te djathte (imazhi i pare ne rend).

Opsione per shkarikimin e imazhit

 

Nga fillimi i kesaj sekuence imazhesh deri ne fund, Juno ka bere peraferishte 1 ore e 35 minuta.

Imazhet e JunoCam jane disponueshme ne www.missionjuno.swri.edu/junocam per shqyrtim nga publiku, shkarikim si dhe perpunim te imazheve,ku edhe ju mund te kontriboni.

Image Credits: NASA/JPL-Caltech/SwRI/MSSS/Gerald Eichstädt /Seán Doran

Per me shume rreth anijes Juno,vizitoni:www.nasa.govjuno dhe http://missionjuno.swri.edu.

Peridtesimi per here te fundit 1 tetor,2017.

Tags:JUNOJUPITERIPLANETETSISTEMI DIELLOR

Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s