Nje imazh i ri nga anija e NASA-s Cassini tregon planetin Toke si nje pike drite midis unazave te akullta te Saturnit.

Anija e ka kapur pamjen me 12 prill 2017, ne oren 10:41 PDT (1:41 te mengjesit me EDT me 13 prill). Cassini ishte 870 milion milje larg (1.4 miliard kilometra larg) nga Toka kur imazhi eshte marre. Edhe pse shume i vogel per te qene i dukshem ne imazh, pjesa e Tokes qe perballet me kamerat e Cassini ne ate kohe ishte Oqeani Atlantik .

Hena e Tokes eshte gjithashtu e dukshme ne nje imazh me poshte te zmadhuar.

Pamje me e madhe e imazhit dhe teksti

Misioni Cassini-Huygens eshte nje projekt bashkepunues i NASA-s, ESA’s dhe Agjencine Italiane te Hapesires.Jet Propulsion Laboratory i NASA-s, nje ndarje e Caltech (Insituti i Teknologjise  Kaliforni) ne Pasadena, menaxhon misionin per Drejtorine e Misioneve shkencore te NASA-s, Washington. JPL ka projektuar, zhvilluar Orbiterin Cassini.

Image Credit: Cassini Imaging Team, ISS, JPL, ESA, NASA

Per me shume informacion rreth Cassini,vizitoni:

1-http://www.nasa.gov/cassini

2-http://saturn.jpl.nasa.gov

Perditesimi per here te fundit 16 prill,2017.

Tags:CASSINI, EKSPLORIMI I SISTEMIT DIELLOR, PLANETET, PLANETI TOKE, SATURNI

Advertisements