Ky imazh, i marre nga instrumenti JunoCam ne anijen e NASA-s Juno, thekson nje tipar te Jupiterit ku kushtet atmosferike paraqiten te perplasen.

Imazhi eshte marre me 27 mars, 2017,ne oren 2:06 paradite PDT (05:06 EDT),teksa anija Juno po kryente nje flyby te ngushte me Jupiterin. Kur imazhi eshte marre, anija ishte 7,900 milje (12,700 kilometra) nga planeti.

Imazhi eshte perpunuar nga Roman Tkachenko.

Imazhet e JunoCam jane disponueshme ne www.missionjuno.swri.edu/junocam per shqyrtim nga publiku, shkarikim si dhe perpunim te imazheve,ku edhe ju mund te kontriboni.

Credits: NASA/JPL-Caltech/SwRI/MSSS/ Roman Tkachenko

Per me shume rreth anijes Juno,vizitoni:www.nasa.govjuno dhe http://missionjuno.swri.edu.

Perditesimi per here te fundit 7 prill,2017.

Tags:JUNO, JUPITERI, PLANETET, SISTEMI DIELLOR

Advertisements