Shkencetarja e NASA’s Mary Beth Wilhelm, ka veshur nje kostum ,e ulur ne gjunje teksa ajo po mbledh mostra te tokes qe permbajnë mikroorganizma nga shkretetira e Atakames ne Kilit,Amerika e Jugut, vendin me te thate ne planetin tone. Ajo eshte duke hetuar ruajtjen e mikroorganizmave te lashta ne Toke, dhe se cfare mund te na thone per vizitat e ardhshme me njerez ne planetin Mars.

“Hulumtimi im tregon se molekulat te cilat perbenin mikrobet qe jetonin shume kohe me pare,kane mbeur te ruajtura mire nen kushte tejet te thata ne shkretetiren e Atakames ketu ne Toke”, tha Wilhelm, nje studiues ne Qendren Ames te NASA-s — Kaliforni.

Wilhelm kohet e fundit botoi nje leter qe eshte nder te parat per te karakterizuar ruajtjen me cilesi te larte te fosileve molekulare ne shkretetira jashtezakonisht ta thata, dhe ka implikime per ate qe ne mund te presim te gjejme ne Mars, i cili ky i fundit ka qene nje shkretetire per miliarda vite.

Nje lete eshte e disponueshme ne revisten Organic Geochemistry.

Perditesimi per here te fundit 14 mars,2017.

Tags:ASTROBIOLOGJI, PLANETI TOKE, UDHETIMI NE MARS

Advertisements