NGC 1275

Ky imazh mahnites i galaktikes NGC 1275 eshte marre duke perdorur kameran e avancuar te teleskopit Hubble te NASA’s / ESA’s. Ai jep detaje te mahnitshme dhe zgjidhjen e strukturave te brishta fijezore, te cilat tregojne nje strukture te kuqe perreth ndritshmerise qendrore te galaktikes NGC 1275. Keto filamente jane te ftohta, pavaresisht se jane te rrethuara nga gazi qe eshte rreth 55 milione grade C i nxehte. Ata jane te pezulluara ne nje fushe magnetike e cila ruan strukturen e tyre dhe tregon se sa energji nga vrima e zeze qendrore qe ndodhet ne qender te galaktikes eshte transferuar ne gazin perreth.

Duke respektuar strukturen fijezore, astronomet ishin, ne gjendje per here te pare, per te vleresuar fuqine e fushes magnetike. Duke perdorur kete informacion ata demonstruan se si fusha magnetike extragalaktikore ka ruajtur strukturen e filamente kunder renies se shkaktuar nga forca gravitacionale apo dhunes se grupimit perreth gjate jetes se tyre 100-milion-vjeçare.

Kjo eshte hera e pare qe astronomet kane qene ne gjendje te dallojne fijet individuale qe perbejne filamente te tilla ne kete shkalle. Cuditerisht, ata dallohen fijet e vetem 200 vite-dritë ne te gjithin. I gjithe ky imazhe eshte rreth 260 000 vite-drite.

Gjithashtu shihet ne imazhe korsit mbreselenese e pluhurit kozmik nga nje galaktike spirale e vecante.

Kjo galaktike eshte rreth 250 milione vite-drite nga toka,ne drejtim te yjesise se Perseut.

Per me shume rreth teleskopit Hubble,vizitoni:http://www.spacetelescope.org/

Credit:NASA, ESA and Andy Fabian (University of Cambridge, UK)

Perditesimi per here te fundit 4 janar,2017.

Tags:GALAKTIKA, HUBBLE, UNIVERSI

 

Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s