Pamje e Stacionit Hapesinore:Planetit dhe Galaktikes

Nese ju mund rrotulloheni rreth Tokes ne bordin e Stacionit Nderkombetar te Hapesires, cfare mund te shikoni? Disa pamje te mahnitshme, nje nga te cilat eshte kapur ne kete foto qe te le pa fryme ne mes te 2015. Se pari, e dukshme ne krye, jane pjeset e vete  stacionit hapesinore, duke perfshire panelet diellore. Poshte stacionit eshte Rruga e Qumeshtit-galaktika jone, me ngjyra te ndezura me driten e kombinuar prej miliarda yjeve, por e erresuar ne shume vende nga filamente te pluhurit te erret. Grupi i drites se kuqe poshte Rruges se Qumeshtit eshte – Atmosfera e Tokes e ndritur nga Dielli dhe me ngjyra te ndezura ne ngjyra te caktuara te drites. Natyrisht kjo eshte Toka jone nen ajrin e saj, me terminator ne mes te dites dhe nates e dukshme prane horizontit. Ashtu si rete jane te mbuluara nga pika uji, ndricimi nga nje rrufe e ndritshme ne qiell eshte pare djathas poshte. Midis detyrave te punes, astronautet nga e gjithe Toka kane qene duke shijuar pamje si kjo nga stacioni i hapesires qe nga viti 2000.

Image Credit: NASA, JSC, ESRS

Perditesimi per here te fundit 18 janar,2017.

Tags:ASTROFOTOGRAFI, ISS-STACIONI NDERKOMBETARE I HAPESIRES

Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s