Dy Vrima te Zeza ne rrugen duke u bere nje (Koncept Grafik)

Dy vrima te zeza jane te nderthurura ne nje tango gravitacionale ne konceptin e ketij artistit. Vrimat e zeza supermasive ne zemrat e galaktikave jane menduar te formojne bashkimin e dy vrimave te vogla, por ende eshte vrime e zeze masive, e tille sic eshte pershkruar ketu.

Eksploruesi i Vezhgimit me Fushe te Gjere ne Vale Infra te Kuqe, apo WISE, ka ndihmuar astronomet te çojne ne ate qe duket te jete nje shembull i ri i nje vallezimi dysh i vrimave te zeza. E quajtur J233237.05-505643.5 WISE, ka dyshuar se bashkimi i ketyre dy vrimave te zeza eshte duke ndodhur rreth 3.8 miliarde vite drite, shume me larg se sa vrimat e zeza binare te nje natyre te ngjashme.

Per me shume informacion vizitoni http://www.nasa.gov/wise , http://wise.astro.ucla.edu dhe http://www.jpl.nasa.gov/wise.

Perditesimi per here te fundit 17 dhjetor,2016

Tags:UNIVERSI, VRIMA TE ZEZA, WISE-EKSPLORUESI I VEZHGIMIT ME FUSHE TE GJERE NE VALE INFRA TE KUQE

Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s