Ish astronaut dhe senatori i SHBA John Glenn vdiq te enjten ne Qendren Universitare Shteterore te Ohios ne Columbus.

Glenn, i cili sherbeu si senator i SHBA-s nga Ohajo, ishte nje nga 7 austronautet e projektit Mercury te NASA-s. Fluturimi i tij i pare me 7 shkurt me ane te kapsules ‘Frienship’ 7 dhe ulja e tij ne toke pas 3 ditesh,ne 1962,i tregoi botes se Amerika ishte nje konkurrent serioz ne garen e hapesinore me Bashkimin Sovjetik. Kjo gjithashtu e beri Glenn nje hero te menjehershem.

Misioni i tij i gati nente ditesh ne anijen kozmike Discovery, nisur me 29 tetor, 1998, kur ai ishte plot 77 vjec, e beri ate njeriun me te vjeter qe te shkonte ne hapesire. Ne anijen Discovery ai mori pjese ne nje seri te testeve ne procesin e plakjes. Plakja e popullsise ishte nje fokus i punes se tij si senator i SHBA-s.

Glenn eshte pershkruar si “i thjeshte, gazmor, dhe bujar” nga Trevor Brown, dekan i Shkolles se Puneve Publike Glenn ne shtetin Universitare te Ohios, ne nje deklarate me familjen Glenn. “Edhe pas largimit nga jeta publike, ai e donte te takohet me qytetaret, dhe femijet e shkollave ne vecanti.

Image Gallery: John Glenn

Video: Archival Footage from Glenn’s Mercury Flight

Video: 50th Anniversary of American Orbital Flight

464309main_s62-05540_full.jpgFotoja zyrtare e Glenn per projektin Mercury te NASA’s.John Glenn Gallery

314095main_image_1288_full.jpgGlenn duke u ulur nga kapsula ‘Firendship 7’ me 20 shkurt te vitit 1962,qe e beri ate Amerikanin e pare qe te shkonte ne hapesire.John Glenn Gallery

464355main_98_04616_full.jpgSenatori Glenn duke u bere gati per udhetimin e tij historik ne hapesire kur ai ishte 77 vjec ne bordin e anijes Discovery me 29 tetor te vitit 1998.Kjo gje e beri Glenn njerut me te vjeter qe ka qene ne hapesire ndonjehere.John Glenn Gallery

Per me shume rreth jetes dhe karrieres se John Glenn mund te vizitoni:https://www.nasa.gov/johnglenn

Perditesimi per here te fundit 9 dhjetor,2016.

Tags:Austronaute,NASA.

Advertisements