Egzoplaneti 55 Cancri e

Vezhgimet e bera nga teleskopi Hapesinor Spitzer te NASA-s kane çuar ne harten e pare te temperaturave te nje super-Toke ,nje planet shkembor gati dy here me i madh sa planeti yne. Harta tregon shtrirjen ekstreme te temperaturave nga njera ane e planetit ne tjetren, dhe lë te kuptohet se nje arsye e mundshme per kete eshte prania ne siperfaqe e nje llave te rrjedhshme.

Super-Toka e quajtur 55 Cancri e (ose CNC e) eshte relativisht afer me Tokem ne 40 vite-dritë larg. Ai orbiton shume afer yllit te tij, cdo 18 ore. Per shkak te afersise se planetit me yllin, ai eshte i bllokuar ne nje orbite te ngushte nga graviteti ashtu si hena jone me Token. Kjo do te thote se njera ane 55 Cancri, e referuara si ana e dites ku planeti edhte i ndricuar, eshte gjithmone ne nxehtesi intesive, ndersa ana e planetit qe eshte ne erresire  eshte shume me e ftohte. Ana e nxehte eshte rreth 4.400 grade Fahrenheit (2700 Kelvin), dhe e ftohta eshte 2.060 grade Fahrenheit (1,400 Kelvin).

Tipi i planetit
Super-toke
Data e zbulimi
Tetor 2004
Masa
8.08 x e tokes
Rrezja e Planetit
1.91 x e tokes
Rrezja orbitale
0.01544 AU
Perioda orbitale
0.74 days
Orbite e cudtishme
E panjohur
Metoda e zbulimi
Shpejtesia Radiale

Perditesimi per here te fundit 29 tetor,2016.

Tags;Teleskopi Spitzer,Egzoplanete.

Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s