Tre anetaret e ekuipazhit ne Stacionin Nderkombetar te Hapesires jane planifikuar te rikthehen ne toke diten e neserme, 30 tetor, dhe qe do te trasmetohet ne NASA TV dhe faqen e internetit te agjencise.
Komandanti i ekspedites se 49 Anatoly Ivanishin i agjencise hapesinore ruse Roscosmos, dhe ingjienieret e fluturimeve Kate Rubins i NASA’s dhe Takuya Onishi i, JAXA– do te rikthehen me anijen e tyre Soyuz nga stacioni i hapesires ne 8:37 pm EDT ,dhe me uljen e tyre ne oren 11:59 ne Kazakistan (09:59 – 30 tetor, koha e Kazakistanit,vendi ku do te ulen–ose ne oren 6:59 te mengjesit me oren tone).
Kthimi i tyre do te mbylle misionin e tyre 115 ditesh ne hapesire per ekuipazhin qe nga nisja e tyre ne korrik.Se bashku, me anetaret e ekspedites se 49 te ekuipazhit ,ndoqen qindra eksperimente ne biologji, bioteknologji, shkenca fizike dhe shkencat e Tokes ne bordin e laboratorit me te madh orbital ne hapesire.

Shikoje live ne NASA TV:http://www.nasa.gov/nasatv

Credits: NASA

Perditesimi i fundit me 29 tetor,2016

Tags:ISS,Ekspedita e 49.

 

Advertisements