SOFIA Detekton kolapsin e Reve duke u bere yje te rinj.

Hulumtuesit ne bordin e Observatorit stratosferik infra te kuqe per Astronomi te NASA-s ose SOFIA, kane verejtur renien e pjeseve te gjashte reve nderyjore ne rrugen e tyre per t’u bere yje te reja qe do te jene shume me te medha se Dielli yne.

Kur nje re gazi bie ne vetvete, graviteti shkakton kontraste dhe tkurrja prodhon ferkime gjate ngrohjes.

Astronomet jane te emocionuar ne lidhje me kete zbulim te SOFIA, sepse ka pasur shume pak vezhgime te meparshme te drejtpardrejta te kesaj levizje. Keto vezhgime te SOFIA u kane mundesuar shkencetareve te konfirmojne modelet teorike per menyren se si retë nderyjore bien ne kolaps per t’u bere yje dhe ritmi me te cilin ata bien ne kolaps. Aktualisht ky kolaps u quajt “infall,” eshte shume i veshtire, sepse ajo ndodh relativisht shpejt ne terma astronomike.

“Zbulimin i ”infall” ne protoyjet eshte shume i veshtire per tu vezhguar, por eshte e rendesishme per tu kuptuar hulumtimin tone rreth formimit te yjeve”, tha Erick Young, drejtor i misioneve shkencore te SOFIA .

Duke perdorur instrumentin E MADH te Observatorit, shkencetaret kerkuan per kete faze te zhvillimit ne nente yje embrionale, te quajtur protostars, duke matur levizjet e materialit brenda tyre. Ata gjeten se gjashte nga nente protostaret jane aktive.

Per disa jave çdo vit, ekipi SOFIA vepron nga Christchurch,te Zelanda e Re, per te studiuar objektet qe verehen me mire nga ana jugore e planetit, duke perfshire edhe qendren e plote te Rruges se Qumeshtit, ku shume rajone yll-formiuese jane te vendosura.

Rezultatet ishin nga vezhgimet e bera ne hemisferen jugore ne vitin 2015, dhe u botuan ne Astronomy and Astrophysics.

Kontakt Nicholas A. Veronico • NVeronico@sofia.usra.edu Qendra Hapesinore e SOFIA ne Qendren e Hulumtimeve te NASA’s, Moffett Field, California,Ames Research Center.

Perditesimi per here te fundit 21 shkurt,2017.

Tags:OBSERVATORI SOFIA, RRUGA E QUMESHTIT, UNIVERSI, YJET

Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s