Ky imazh marre nga kamera planetare 2 me fushe te gjere te Hubble (WFPC2) tregon nje nder Kuazaret me te lashte qe njohim si 3C 273, i cili banon ne nje galaktike eliptike dhe gjigande ne konstelacionin e Virgjereshes (Virgin). Drita e tij ka marre rreth 2.5 miliarde vjet per te arritur tek ne. Pavaresisht nga kjo distance e madhe, ajo eshte ende nje nga kuazaret me te afert me ne. Ky ishte Kuazari i pare qe kemi idenfukuar ndonjehere, dhe u zbulua ne fillim te vitit 1960 nga astronomi Allan Sandage.

Kuzaret jane qendra teper te fuqishme e te largeta, te galaktikave aktive, mundesuar nga nje disk i madh i grimcave perreth nje vrime te zeze supermasive. Ne kete foto, nje prej ketyre avioneve duket si nje brez me re, i matur rreth 200 000 vite-drite ne gjatesi.

Kuazaret jane ne gjendje te emetojne qindra apo edhe mijera here te gjithe prodhimin e energjise se galaktikes sone, duke i bere ata disa prej objekteve me te shkelqyeshme dhe energjike ne te gjithe universin. Ne qofte ky kuazar do te ishte i vendosur 30 vite drite nga planeti yne – rreth shtate here me shume se distanca ndermjet Tokes dhe Proxima Centauri, ylli me i afert me ne, do te ishte shume me i ndritshem se dielli.

Credit:

ESA/Hubble & NASA

Tags:Kuazaret,Vrimat e Zeza,Universi,3C 273,Hubble.

Advertisements