Misioni i pare i SHBA-ve per te udhetuar ne nje asteroid, te marri mostrat dhe kthimin e tyre ne Toke tani eshte gati per leshim diten e neserme me 8 shtator,ne maje te nje rakete Alliance Atlas V nga Kepi Canaveral ne Florida.
Cfare eshte OSIRIS-REx:http://wp.me/p7NJiw-c3

Tek ky link mund ta shikoni live leshimin e OSIRIS-REx:http://www.nasa.gov/nasatv

Credits: NASA

OSIRIS-Rex

feed

Shikoni Trailerin zyrtar per misionin e NASA’s OSIRIS-REx ne nje asteroid!OSIRIS-REx eshte ne nje mision per te shqyrtuar asteroidin Bennu dhe te kthehet me nje moster ne Toke. Anija eshte vendosur te niset ne 7:05 te darkes EDT te enjten, kur ajo fillon udhetimin e saj dy-vjeçar per ne asteroidin Bennu ne bordin e nje rakete Atlas V ne Kepin Canaveral, Florida. Pas mberritjes ne Bennu ne vitin 2018, OSIRIS-Rex do te kaloje me shume se nje vit duke eksploruar asteroidin para se te afrohet ne siperfaqen e saj per te rrembyer nje moster.

Per me shume vizitoni:

Website: http://asteroidmission.org/  &   https://www.nasa.gov/osiris-rex

Perditesimi per here te fundit 10 shkurt,2017.

Tags:ASTEROIDE, EKSPLORIMI I SISTEMIT DIELLOR, OSIRIS-REX, SISTEMI DIELLOR

 

 

Advertisements