AstroAlb-Astronomy

AstroAlb-Vendi ku astronomia flet shqip

Eksplorimi i Sistemit Diellor, NASA, Voyager 1 & 2

Voyager 1,Voyager 2 & Pioner 10.

 

Voyager 1 eshte nje anije kozmike e leshuar nga NASA me 5 shtator, 1977. Nje pjese e programit Voyager per te studiuar Sistemit tone Diellor te jashtme, Voyager 1 eshte nisur 16 dite pas binjakes se saj, Voyager 2. Duke vepruar per 38 vjet, 10 muaj dhe 26 dite , anija ende komunikon me Rrjetin e thelle te hapesires per te marre komandat rutine dhe te dhenat e kthimit. Ne nje distance prej 135 AU (2.02 × 1.010 km) nga Dielli qe nga qershori 2016, eshte anija me e larget nga Toka dhe i vetmi ne hapesiren nderyjore.
Objektivat kryesore te Sondes ishin flyby ose qasje te aferta me Jupiterin, Saturnin, dhe henen e madhe te Saturnit, Titanin. Ajo studioi motin, fushat magnetike, dhe unaza e dy planeteve dhe ishte sonda e pare per te dhene imazhe te detajuara te henave te tyre.
Pas perfundimit te misionit te tij kryesor me flyby e Saturnit me 20 nentor, 1980, Voyager 1 filloi nje mision te zgjeruar per te eksploruar rajonet dhe kufijte e heliosphere se jashtme. Me 25 gusht 2012, Voyager 1 kaloi heliopausen dhe keshtu u be anija e pare per te hyre ne hapesiren nderyjore dhe studim e saj.Misioni i zgjeruar Voyager 1 pritet te vazhdoje deri rreth 2025, kur gjeneratorët e saj radioisotopet termoelektrik nuk e do e furnizojne me energji te mjaftushme sonden per te vene ne pune intrumentat e saj shkencor.
1-Profili i misionit.
U leshua me 5 shtator, 1977.
10 dhjetor, 1977-Hyri ne Brezin e asteroideve
19 dhjetor, 1977-Voyager 1 kaplon Voyager 2
6 janar, 1979-Filloj faza e vezhgimit te Jupiterit.
22 gusht, 1980 -Filloj faza e vezhgimit Saturnit.
14 dhjetor, 1998-Filloj misionin e zgjeruar.
14 shkurt, 1999-Imazhet e fundit nga Programi Voyager te marra nga Voyager 1 per krijimin e Sistemit Diellor “Portreti Familjar”.
17 shkurt, 1999-Voyager 1 kaplon Pionier 10 si anija kozmike me e larget nga Dielli, ne 69.419 AU (1.03849×1010 km; 6.4529×109 mi)×1010 km; 6.4529×109 mi).
Voyager 1 eshte duke levizur larg nga Dielli ne mbi 1 AU ne vit me shpejt se Pionier 10.
17 dhjetor, 2004-Kaloi heliosferen nëe 94 AU dhe hyri ne heliopauze.
2 shkurt, 2007 -Nderpriten operacionet ne nensistemit plazma.
11 prill, 2007-Nderpriten operacionet ne nensistemit e nxehtesise.
16 janar, 2008 -Nderpritet operacionet e eksperimenteve te astronomise se radios planetare.
25 gusht, 2012-E kaloi heliopausen ne 121 AU dhe hyri ne hapesiren kozmike (interstellar).
7 korrik, 2014-Konfirmimi se sonda vazhdon me tej ne hapesiren kozmike (interstellar).

A1611

Voyager 2

Voyager 2 është një hetim hapësinor nisur nga NASA më 20 gusht, 1977 për të studiuar planetet e jashtme. Pjesë e programit Voyager, ajo ishte nisur 16 ditë para binjakes se saj, Voyager 1, në një trajektore që mori më shumë kohë për të arritur Jupiteri dhe Saturni, por duke mundësuar takime të tjera me Urani dhe Neptuni.Kjo është e vetmja anije kozmike që kanë vizituar gjigantët e akullt.

Misioni i saj kryesor përfundoi me eksplorimin e sistemit oqeanik më 2 tetor 1989, pasi vizitoi sistemin Uranian në vitin 1986, sistemi i Saturnit në vitin 1981, dhe sistemi i ngjashëm me Jupiteri në vitin 1979. Voyager 2 është tashmë në misionin e saj të zgjatur për të studiuar pjesen e jashtme te Sistemit Diellor dhe ka funksionuar për 38 vjet, 11 muaj dhe 28 ditë. Ajo mbetet në kontakt përmes rrjetit te thelle te hapesires]

Në një distancë prej 111 AU (1.66 × 1.010 km) nga Dielli në qershor 2016, Voyager 2 është një nga objektet më të largëta të bera nga njeriu, së bashku me Voyager 1, Pioneer 10 dhe Pioneer 11. Hetimi ishte lëvizin me një shpejtësi prej 15.4 km / s (55,000 km / h) në lidhje me Diellin si dhe nga dhjetor 2014 është duke udhëtuar nëpër helepauzes.

______________________________________________________

Pioner 10

jupiter_pioneer_10_art

Pioneer 10 (fillimisht i caktuar si Pioneer F) eshte nje sonde hapesinore amerikane, e cila peshon 258 kg (569 paund), qe perfundoi misionin e pare ne planetin Jupiter. Ky projekt eksplorimi i hapësirës është realizuar nga Qendra e NASA ”Ames Research” në Kaliforni, dhe sonda hapësinore është prodhuar nga TRW Inc.

Pioneer 10 ishte mbledhur rreth një autobusi gjashtëkëndor me një diameter2.74 metra (9 kembesh) , dhe anija ishte ne tjerre te stabilizuar rreth boshtit të antenës. Fuqia e saj elektrike u sigurua nga katër gjeneratorë radioskopik termoelektric që ka nje fuqi të kombinuar 155 watts në nisjen.

Ajo ishte nisur më 2 mars 1972, nga një rrakete Atlas-Centaur nga Kepi Canaveral, Florida. Në mes të 15 korrik, 1972, dhe 15 shkurt, 1973, ajo u bë anija e parë qe kaloj nëpër rripin e asteroideve. Fotografimi i Jupiterit filloi 6 nento, 1973 në një rreze prej 25.000.000 kilometra (16,000,000 mi), dhe një total prej rreth 500 imazhe janë transmetuar. Qasja më e afërt me planetin ishte më 4 dhjetor, 1973, në një rreze prej 132,252 kilometra (82.178 mi). Gjatë misionit, instrumentet në bord janë përdorur për të studiuar rripin e asteroidev, mjedisin përreth Jupiterit, era diellore, rrezet kozmike, dhe përfundimisht tani arrin jasht Sistemit Diellor ne heliosphere.

Komunikimet ne radio ishin humbur me Pioneer 10 më 23 janar 2003, për shkak të humbjes së energjisë elektrike për transmetuesit e tij në radio, me një distancë prej 12 miliard kilometra (80 AU) nga Toka.

Perditesimi per here te fundit 1 tetor,2016.

Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: